My Golden Prague.Zvonĕní nad Vyšehradem

by Valentina Kolbeshkina

Одно из любимейших мест Праги -Вышеград. Каждый час от храма Петра и Павла плывёт над Влтавой прекрасный перезвон колоколов. А ещё, поговаривают, что под развалинами бань княгини Либуше таятся несметные сокровища и откроются только человеку с кристально чистой душой.. Они вас ещё ждут!)

 Jedním z oblíbených míst v Praze je Vyšehrad. Každou hodinu se nad Vltavou vznáší nádherná zvonkohra zvonů z kostela Petra a Pavla. A také se říká, že pod zříceninou lázní kněžny Libuše se skrývají nevýslovné poklady a odhalí je jen člověk s křišťálově čistou duší.. Stále na vás čekají!)

 

 

Medium: Oil and Mixed on Canvas
Size: 27.6 x 19.7 x 0.6 in (70 x 50 x 1.5 cm)

$1180
Taking you to PayPal
The artwork is temporarily unavailable

Valentina Kolbeshkina

I admire,
I breathe,
I dream.

I listen to the leaves, I heed the air. I sing. I croon softly when I feel down, I carol happily when I overflow with joy, I sing while I'm painting...
I share that music through my artworks. I want to pass gingerly from hand to hand sunbeams, grass rustling, dreams, and hopes...

After graduating from the Design Academy in Moscow, I am an interior designer, a graphic artist, and a passionate and loving mom of four marvelous kids who will never let my inspiration resources run out.

Since 2018 I create oil paintings, participate in group exhibitions in Prague and Vienna, and constantly improve my professional skills by visiting academic artists' ateliers and attending the Movlyan School of Portrait.

On this website you can buy my artworks, which are shipped worldwide.